Mivel is tölthetsz el egy évszakot...

 A kalandok között sokféleképp töltheted el az idődet. Ezt a szabályrendszerben a negyedévenként meghatározott tevékenységgel kezeljük. A valóságban sok mindent csinálhatsz egy időszakban, és a negyedévi bontást csak az egyszerűség kedvéért használjuk. Tulajdonképpen azt hivatott kifejezni, hogy az adott évszakban melyik tevékenységednek lett meg a kézzelfogható hatása.

Általános megjegyzések

 A fejlődésnél egy évszakban sosem nőhet három szintnél többel semelyik jártasságod vagy Művészeted. Az ezen felül kapott pontok elvesznek.

 A jártasságok növelése korlátozva van. 4. szintre csak 15. év felett, 5. szintre csak 20. év felett, 6. szintre csak 25. év felett, 7. szintre csak 30. év felett és 8. szintre csak 35. év felett lehet növelni a jártasságokat. A korláthoz +1 adódik a megfelelő képességeknél ha a karakternek Veteran, Futer Education vagy más hasonló előnye van, vagy ha mágus. A korlátok a mesélő engedélyével átléphetők.

 Ha nem tanulással vagy gyakorlással töltesz egy évszakot, vagyis ha máskülönben nem kapnál tapasztalati pontot, akkor az évszakban leginkább használt jártasságodra vagy Művészetedre kaphatsz tapasztalati pontot. Az előbbi esetben 1 pontot, az utóbbiban 3 pontot. Azt hogy melyik képességhez vagy művészethez adódik hozzá a mesélő dönti el. Szempont, hogy a lehetőségek közül az alacsonyabb érték nőjön, és az elosztásban hosszú távon legyen valamilyen egyensúly.
Pl. egy varázsital főzésnél a Mágiaelmélethez lehet adni 1 pontot vagy a két művészet közül az alacsonyabbhoz adni 2 pontot és a magasabbhoz adni 1 pontot.

 Alkalmi ismeretekre (causal knowledge) bármikor adhat a mesélő pontot, ha az nagyon indokolt. Például ha valaki külföldre megy és ott él egy ideig, akkor kaphat pontokat az adott nyelv vagy a környék ismeretére.

...gyakorlással

 Saját magad próbálsz gyakorlással elsajátítani valamilyen jártasságot. Például az íjász különböző célokra gyakorolja a lövést, a katonák bábukkal vagy egymással gyakorolják a vívást, stb. Van amikor egy cselekvéssel több jártasság fejlődik egyszerre, de ekkor is külön évszakokban kell kezelni a fejlődést. Például a lovas harc gyakorlásánál az egyik évszakban nő a lovaglás, a másikban a fegyveres jártasság, vagy a könyvből tanulásnál bizonyos időszakonként be lehet iktatni egy-egy koncentrálás vagy olvasás jártasság növelést.
 Gyakorlással csak adottságok(talent) és képzettségek (skill) növelhetők. Mindenkép kapsz 1 tapasztalati pontot, és még egyet ha intenzíven gyakorolsz, vagyis nagyon elszánt vagy, és semmi más dolgod nincs (ritkán gyakorolt mesélői kegy).

...tanítással, tanulással

Gyakorlati
 Van egy tanár, aki egy vagy több tanítványt tanít valamire. Ezzel legfeljebb olyan szintre növelheted egy jártasságot, amilyen a tanító szintje. Egyéb tekintetben ugyanúgy kell kezelni mint a gyakorlást. Egy tanárnak legfeljebb [kifejezőkészség + tanított jártasság] számú tanítványa lehet egyszerre.
 Gyakorlati tanítással csak adottságok (talent) és képzettségek (skill) növelhetők. Mindenki megkapja az 1 tapasztalati pontot. Még egyet kap, ha az intelligenciája legalább 0, és a tanító kifejezőkészsége is 0, vagy akkor ha a tanító értéke legalább kétszerese a tanulójának. Ezen kívül még egyet ha a tanítás intenzíven folyik.

Elméleti
 Az elméleti oktatásnak két módja van. Az egyik amikor a tanár előadást ad több diáknak egy adott szövegről. Csak ismereteket lehet így átadni. Egy tanárnak legfeljebb [kifejezőkészség + Lectio] számú diákja lehet.
 Minden diák [intelligencia + a tanár kifejezőkészsége + a tanár Lectio jártassága + az könyv minőségének fele] pontot kap, amit el kell osztani öttel (felkerekítve). Egy diák csak egyszer tanulhat egy tanártól egy szövegről.
 Az elméleti oktatás másik módja, mikor egy tanár csak egy diákkal foglalkozik. Elmagyarázza neki a tudnivalót, és válaszol a felmerülő kérdésekre. Ezzel a módszerrel ismereteket és Művészeteket is lehet tanítani. Ekkor egy évszakban a diák [intelligencia + a tanár Intelligenciája + a tanár Disputato jártassága + 6] pontot kap. Ezt ismeret esetében öttel kell osztani (felkerekítve).

... egy jó könyvvel

 Fogsz egy könyvet, odaállsz az olvasóállványhoz, és nekiállsz kibogarászni a szöveget, közben jegyzeteket készítesz magadnak. Néha eltűnődsz az olvasottakon és kipróbálod a tanultakat. Esetleg másolhatsz is könyvet, vagy felhalmozott ismereteidet papírra vetve, új művet alkothatsz.
 Könyvekből ismereteket (knowledge) vagy mágikus Művészeteket lehet növelni. Különböző fajta könyvek vannak, amik a tanulás különböző időszakaiban praktikus használni. Három értékük van. A szinthatárok (Lv-vel jelölve) határozzák meg, hogy milyen magas szintű tudás van a könyvben, vagyis hogy milyen szintek között lehet fejlődni a könyv segítségével. A minőség (Q-val jelölve) határozza meg, hogy mennyire könnyen érthető a könyv, vagyis hogy mennyi tapasztalati pontot lehet kapni. A Hossz (Ln-el jelölve) határozza, hogy milyen hamar lehet kilovasni, és mennyi tudást lehet belőle szerezni.
 Az olvasással Intelligence + Concentration + a könyv minősége tapasztalati pontot kaphatsz, amit ismeret (knowledge) esetében el kell osztani öttel (felkerekítve). A felső szinthatár fölé nem mehetsz és ha alatta vagy az alsónak, akkor a különbség háromszorosát le kell vonni a minőségből. Ha a hossz az felső és az alsó szinthatár különbsége, vagyis teljes hosszú a könyv, akkor bármennyit olvashatod, de ha a hossz ennél kevesebb, akkor annyi évszakon át olvashatod amennyi a hossz értéke. Ha példavarázslat van egy könyvben, azt ismerned kell mielőtt olvasni kezded a könyvet, de minden évszak olvasás után mesteri fokúvá válik az egyik.
 Egy évszakban Dex/2+Scribe+6 hossznyi könyvet másolhatsz le.
 A részletesebb szabályokat a könyvekre itt találod.

...vis vizsgálatával

 A nyers vis-el végzett vizsgálatok is növelhetik a mágia tudásod. A visszavanulsz a laborodba némi nyers vis társaságában, és ott különféle kísérleteket végzel.
 Először meg kell határozni a felhasznált nyers vis mennyiségét egy és három között. Utána dobni kell egy stresz kockát, és az eredményt beszorozni a felhasznált vis mennyiséggel. Végül az eredményhez hozzá kell adni a mágikus aura és a labor értékét.
 Művészetek esetében ennyi tapasztalati pontot kapsz az adott Művészethez. Természetesen ekkor csak az adott Művészethez tartozó vis használhatod tanulásra.
 Mágiaelméletet is lehet növelni. Ekkor különböző technikai és formai vist kell felhasználni. Ha a végső eredmény legalább a jelenlegi értéked háromszorosa, akkor három pont, ha a legalább a jelenlegi értéked kétszerese, akkor két pont, és ha eléri legalább a jelenlegi értékedet, akkor egy pont jön a Mágiaelmélethez. Egyébként nem jár tapasztalati pont, de a nyers vis így is felhasználásra került.

...egy varázslattal

 Fogod egy varázslatnak az érthetően leírt változatát, és elkezded begyakorolni a mozdulatokat, megtanulod hogy milyen külső körülményekre kell figyelni, és a saját stílusodhoz igazítod az egészet. Mindeközben saját magadnak jegyzeteket készítesz a varázskönyvedbe, hogy bármikor könnyen fel tudd idézni. Ezen kívül saját varázslatokat is kidolgozhatsz, saját vagy mások varázslatait letisztázhatod, vagy a már letisztázott varázslatokat átmásolhatod.
 Egy évszakban legfeljebb [Technika+Forma+intelligencia+mágiaelmélet] szintnyi varázslatot lehet megtanulni. Ha ismersz már nagyon hasonló varázslatot, akkor még annak a magnitúdója is hozzájön. Ha valaki megtanítja neked, akkor [Technika+Forma+intelligencia+mágiaelmélet+tanár kifejezőkészsége+tanár mágiaelmélete] szintnyi tanulható meg.
 Ha valamelyik varázslatot már nagyon tudod, akkor azt gyorsabban és biztosabban mondod el, és esetleg egy körben egyszerre többet is varázsolhatsz belőle. Ehhez mesteri fokra kell fejleszteni az adott varázslatot. Évszakonként az intelligenciáddal megegyező mennyiségű pontot kapsz, és a varázslat magnitúdójával megegyező mennyiséget kell összegyüjteni.
 Mindenki a saját módján, a saját jelöléseivel készíti el maga számára a varázslat leírását. Egy mágus valaki más által leírt varázslatot csak nagyon nehezen tudja kibogarászni. Ezért ha mással is meg akarod osztani a varázslataidat, akkor azokat először olyan formába kell átírni, ahogy bármelyik mágus könnyen megértheti. Egy évszakban [(Dex/2+Scribe) x 20] szintnyi saját varázslatot tudsz ilyen formában átírni. Más varázslatának az átírása bonyolult dolog, amit személyesen kell lejátszani. Ha már letisztázott varázslatokat szeretnél sokszorosítani, akkor egy évszakban [(Dex/2+Scribe) x 60] szintnyit tudsz lemásolni.
 Új varázslat fejlesztéséhez, először a varázslat leírását kell megalkotni, amihez mesélői egyeztetés szükséges. Egyébként minden évszakban [Technika+Forma+intelligencia+mágiaelmélet-a varázslat szintje] szintet fejlesztesz a varázslaton, ami akkor lesz kész, ha eléri a varázslat szintjét. Ha ismersz a készülő varázslathoz nagyon hasonló varázslatot, akkor hozzá jön még annak a magnitúdója is.

...vis kivonással

 Ha szükséged van nyers visre, akkor lehetőséged van a mágikus aurából kinyerni azt. Ez hosszas varázsolgatással és némi labormunkával jár. Egy évszakban [Creo+Vim+mágiaelmélet+(3xaura)] érték tizedének (lefele kerekítve) megfelelő mennyiségű Vim vist lehet kivonni.

...és még sok minden mással

Ha mágus vagy készíthetsz varázstárgyakat, elixíreket, labor feljegyzéseket. Kapcsolatot építhetsz egy famulussal. Képezhetsz tanítványokat. Ezeknek a szabályai elég bonyolultak ezért nem írom le. Az ilyeneket a mesélővel kell megbeszélni.

Természetesen ezeken kívül bármit csinálhatsz, amit jónak látsz, és amire képes vagy.



Vissza